Повноцінний сон важливий для відновлення здоров'я, витрачених ресурсів, обробки отриманих за день вражень. Він покращує пам'ять, сприяє креативності, допомагає краще контролювати емоції і бути в гарному настрої, а значить, уникати дратівливості, пригніченості і вести активне життя. Здоровий сон лежить в основі правильної роботи всіх систем організму: нервової, імунної, серцево-судинної, ендокринної, травної та інших.
Потреба уві сні залежить не тільки від віку (найбільша тривалість сну у дітей), але і від статури: худорлявим людям потрібно більш тривалий сон, ніж людям плотної статури. Рівень відновлення енергії і організму в цілому залежить не тільки від кількості годин сну, але і від того, в який час людина засинає. Найбільш цінний сон в проміжку з 19 до 20 годин. 60 хвилин відпочинку в цей період можна зіставити аж з сімома годинами глибокого сну! У період з 20 до 21 години – з шістьма годинами. А ось після 2 години ночі цінність 1 години сну порівнянна всього лише з 30 хвилинами відпочинку.
Кожен організм живе за власними біологічними ритмами і важливо прислухатися до свого тіла, щоб розпізнавати ознаки перевтоми: зниження працездатності, занепад сил, сонливість. Сомнологи, говорячи про оптимальну тривалість нічного сну, рекомендують орієнтуватися на 5 півторагодинних циклів, приблизно 7,5 годин нічного сну. Якщо з якоїсь причини вночі поспали менше, ніж вам необхідно, постарайтеся добрати час денним сном. Краще до 15 годин і не більше 20-30 хвилин, інакше можна збити свій режим.
Іноді порушення сну буває викликано більш глибокими причинами: сильним і тривалим стресом, захворюваннями нервової, ендокринної та інших систем організму. Нерідко проблеми з нічним сном-один із симптомів некоректної роботи психіки через дисбаланс нейромедіаторів – речовин, які сприяють узгодженій роботі нервових клітин. В цьому випадку необхідно звернутися до невролога або психіатра, психотерапевта. Лікарі підберуть курс лікування, щоб ви могли повноцінно відпочивати і відновлюватися.
Періоди сну:
- при засипанні з 21 до 23 годин людина створює умови для активного відновлення своєї когнітивної сфери (всього того, що пов'язано з функціями мислення),
- з 23 до 1 години-відновлюється емоційна сфера,
- з 1 до 3 годин – робота внутрішніх органів.
Рекомендації для хорошого сну:
- Обмежити вживання збуджуючих напоїв і стимулюючих препаратів перед сном. А при чутливій нервовій системі взагалі утримуватися від них протягом дня. Вважається, що найкраще організм відновлюється, якщо лягати спати до півночі.
- Зручна постіль і темна кімната.
- Комфортна температура в приміщенні.
- Достатня фізична активність протягом дня і перехід на спокійні види діяльності за годину до сну.
- Не використовувати гаджети і виключити перегляд телевізора мінімум за годину до сну.
- Не засипати на повний або голодний шлунок.
- Не спати довго вдень.
- Обмежити шуми під час нічного сну.
- Дотримуватися одного і того ж часу при засипанні і пробудженні.
- Не займатися безпосередньо перед сном вирішенням робочих питань.
Чого потрібно уникати, якщо ви прокинулися серед ночі:
- не вмикайте яскраве світло, не тягніться до гаджетів. Це послужить будильником: вироблення мелатоніну припиниться, запустяться у виробництво серотонін і кортизол, тобто відбудеться перенастроювання вашого внутрішнього годинника.
- не дивіться на годинник. Це дасть негативні психологічні та фізіологічні реакції.
- не біжіть до холодильника. Регулярні нічні перекушування приведуть до того, що організм сам почне вас будити, чекаючи годування.