Повноцінний сон важливий для відновлення здоров'я, витрачених ресурсів, обробки отриманих за день вражень. Він покращує пам'ять, сприяє креативності, допомагає краще контролювати емоції і бути в гарному настрої, а значить, уникати дратівливості, пригніченості і вести активне життя. Здоровий сон лежить в основі правильної роботи всіх систем організму: нервової, імунної, серцево-судинної, ендокринної, травної та інших.

Потреба уві сні залежить не тільки від віку (найбільша тривалість сну у дітей), але і від статури: худорлявим людям потрібно більш тривалий сон, ніж людям плотної статури. Рівень відновлення енергії і організму в цілому залежить не тільки від кількості годин сну, але і від того, в який час людина засинає. Найбільш цінний сон в проміжку з 19 до 20 годин. 60 хвилин відпочинку в цей період можна зіставити аж з сімома годинами глибокого сну! У період з 20 до 21 години – з шістьма годинами. А ось після 2 години ночі цінність 1 години сну порівнянна всього лише з 30 хвилинами відпочинку.

Кожен організм живе за власними біологічними ритмами і важливо прислухатися до свого тіла, щоб розпізнавати ознаки перевтоми: зниження працездатності, занепад сил, сонливість. Сомнологи, говорячи про оптимальну тривалість нічного сну, рекомендують орієнтуватися на 5 півторагодинних циклів, приблизно 7,5 годин нічного сну. Якщо з якоїсь причини вночі поспали менше, ніж вам необхідно, постарайтеся добрати час денним сном. Краще до 15 годин і не більше 20-30 хвилин, інакше можна збити свій режим.

Іноді порушення сну буває викликано більш глибокими причинами: сильним і тривалим стресом, захворюваннями нервової, ендокринної та інших систем організму. Нерідко проблеми з нічним сном-один із симптомів некоректної роботи психіки через дисбаланс нейромедіаторів – речовин, які сприяють узгодженій роботі нервових клітин. В цьому випадку необхідно звернутися до невролога або психіатра, психотерапевта. Лікарі підберуть курс лікування, щоб ви могли повноцінно відпочивати і відновлюватися.

Періоди сну:

 • при засипанні з 21 до 23 годин людина створює умови для активного відновлення своєї когнітивної сфери (всього того, що пов'язано з функціями мислення),
 • з 23 до 1 години-відновлюється емоційна сфера,
 • з 1 до 3 годин – робота внутрішніх органів.

Рекомендації для хорошого сну:

 1. Обмежити вживання збуджуючих напоїв і стимулюючих препаратів перед сном. А при чутливій нервовій системі взагалі утримуватися від них протягом дня. Вважається, що найкраще організм відновлюється, якщо лягати спати до півночі.
 2. Зручна постіль і темна кімната.
 3. Комфортна температура в приміщенні.
 4. Достатня фізична активність протягом дня і перехід на спокійні види діяльності за годину до сну.
 5. Не використовувати гаджети і виключити перегляд телевізора мінімум за годину до сну.
 6. Не засипати на повний або голодний шлунок.
 7. Не спати довго вдень.
 8. Обмежити шуми під час нічного сну.
 9. Дотримуватися одного і того ж часу при засипанні і пробудженні.
 10. Не займатися безпосередньо перед сном вирішенням робочих питань.

Чого потрібно уникати, якщо ви прокинулися серед ночі:

 • не вмикайте яскраве світло, не тягніться до гаджетів. Це послужить будильником: вироблення мелатоніну припиниться, запустяться у виробництво серотонін і кортизол, тобто відбудеться перенастроювання вашого внутрішнього годинника.
 • не дивіться на годинник. Це дасть негативні психологічні та фізіологічні реакції.
 • не біжіть до холодильника. Регулярні нічні перекушування приведуть до того, що організм сам почне вас будити, чекаючи годування.