Наслідки впливу коронавірусу на центральну нервову систему можуть проявлятися у пацієнтів будь-якого віку.

Минув рік, як світ зіткнувся з коронавірусом. За цей час про вірус вдалося дізнатися трохи більше, але які будуть його наслідки в довгостроковій перспективі ніхто не знає. Зараз відомо, що найсильніше ковид б'є по двох системах організму - серцево-судинної і нервової. Чому виникають панічні атаки і змінюється сприйняття запахів.

Нічні страхи

Наскільки серйозної шкоди нервовій системі завдасть коронавірус, залежить від того, на якому рівні завдано удару. Якщо постраждали клітини мозку, то ковід може привести до менінгітів, енцефалітів та інших хвороб – наприклад, до синдрому Гійєна Барре, коли імунітет вражає власні периферичні нерви. У людини виникають рухові зміни на руках і ногах, змінюється чутливість.

«Дуже часто практично у всіх пацієнтів виникають проблеми з вегетативною нервовою системою, як безпосередньо у фазу ковіда, так і постковидну. Виявляються вони досить яскраво: поведінкові порушення, постійне відчуття страху, тривоги, пітливість, загальна слабкість, переднепритомні стани аж до панічних атак», - говорить невролог. Такі наслідки можуть бути як у тих, хто переніс важку форму, так і у тих, хто перехворів легко або безсимптомно.

Часто коронавірус починається з головного болю, відчуття тяжкості, тиску на очі, нудоти. Може не бути температури, нежиті, кашлю, а нервова система вже зреагувала на недугу. Або після хвороби почалися мігрені, головні болі напруги або так звані вторинні головні болі через артеріальну гіпертонію, порушення ритму серця.

Однак основна відмінність саме підступних наслідків в тому, що найчастіше з'являється комплекс симптомів. Дуже рідко при інших вірусних захворюваннях відбувається посилення вегетативної симптоматики, виникають панічні атаки, причому у пацієнтів, які до цього не стикалися з подібним.

"Якщо пацієнт приходить до невролога з панічними атаками після вірусної інфекції, розповідає, що ночами йому стає страшно, він починає потіти, ми відразу можемо запідозрити перенесений ковід. Як правило, дослідження на антитіла тільки підтверджує це припущення", - розповідає лікар.

Погіршуються пам'ять і увага

Один з найважчих наслідків коронавірусу - інсульти. За словами лікаря, на тлі вірусу спостерігається серйозний сплеск порушень мозкового кровообігу. Фахівці припускають, що це відбувається через токсичне ураження судин, їх спазмів, згущення крові.

Позначається ковід і на когнітивних функціях головного мозку. Навіть у молодих пацієнтів, погіршуються пам'ять, увага, концентрація, працездатність, з'являється загальна слабкість. Якщо це вікові пацієнти, у яких і без того був когнітивний дефіцит, то після коронавірусу стан посилюється в рази.

«Ці наслідки оборотні незважаючи на те, що пам'ять відновлюється дуже складно. Призначається як медикаментозна корекція, так і поведінкова - у вигляді тренувань "розуму". Як швидко все прийде в норму, залежить від настрою пацієнта, його рухової активності, харчування. Будь-яка терапія неврологічних хвороб будується на трьох складових: позитивний настрій, правильне харчування і фізична активність», - говорить невролог.

Натренувати нюх

Мабуть, найяскравіший симптом ковіда - порушення нюху. Зустрічається він у багатьох, часто пацієнти по раптово зниклим запахам розуміють, що зіткнулися з тим самим вірусом. У кого-то нюх пропадає на 3-5 день з початку хвороби, у деяких проблеми зі сприйнятливістю запахів починаються вже в відновлювальному періоді.

Зазвичай після коронавірусу нюх відновлюється відразу, але не у всіх.

«Найчастіше нюх відновлюється відразу, але зустрічаються випадки, коли зберігається або гіпосмія - зниження нюху, або аносмія - повна відсутність запахів, або параосмії - спотворене сприйняття. У мене був пацієнт, який неприємні аромати почав сприймати як приємні. Виник дисонанс двох аналізаторів - зоровий розумів, що не повинно бути приємного запаху, а нюховий видавав, наприклад, аромати квітів. Ще одна пацієнтка скаржилася на те, що улюблені парфуми запахли каналізацією, причому так чула тільки вона, оточуючі такого не відчували», - каже невролог.

Думки вчених з цього приводу розходяться. Перші кажуть, що це пошкодження периферичних нюхових рецепторів, інші запевняють, що причина в порушеннях нюхового тракту, треті вказують на проблему центральних відділів головного мозку, що аналізують запахи. У будь-якому випадку, це теж вважається неврологічним порушенням і вимагає лікування і відновлення.

Щоб нюх швидше відновилося, його потрібно тренувати: відтворювати запахи, нюхати різкі, пряні аромати - насіння кумина, кінзу, вони змушують нюхові клітини посилювати передачу між нейронами. Є препарати, які можуть допомогти повернути сприйнятливість запахів і на Центральному, і на периферичному етапі, якщо не в повній мірі, то хоча б на 50-70%. При парасмії потрібно працювати з центральними відділами нервової системи.

«Медикаментозне лікування спрямоване на прискорення відновлення, рано чи пізно запахи все одно повернуться. Але якщо це не сталося за 1-1,5 місяці, потрібно йти до невролога», - коментує лікар.

Наслідки впливу коронавірусу на центральну нервову систему можуть проявлятися у пацієнтів будь-якого віку. При легкому перебігу хвороби для запобігання наслідків на нервову систему можна приймати заспокійливі, фітопрепарати, що продаються без рецепта. При важкій хвороби всі сили потрібно кинути на те, щоб не допустити ситуацій, щодо загрози життя, якщо є такі ускладнення, як енцефаліти або менінгіти, неврологічні проблеми відсуваються на другий план.

Говорити про те, як позначиться вірус на здоров'ї в майбутньому, про його віддалені наслідки поки рано, так як мало інформації. Більш глибокі дослідження впливу ковіда на організм ще попереду.