Ознакою 2009 року стала стабільність та вчасність виплат пенсій, виконання всіх зобов’язань перед пенсіонерами за досить непростих умов світової фінансової кризи. Кожен пенсіонер області одержував свою виплату в чітко визначений день, у повному обсязі.

З метою забезпечення безперебійної виплати пенсій ще в грудні Уряд України прийняв рішення, згідно з яким у січні і протягом наступних місяців пенсії виплачуватимуть в розмірах, які сформувалися станом на грудень 2009 року. Нині Уряд розглядає питання про подальше підвищення пенсій. Але зробити це можна буде лише за умови прийняття Закону про Державний бюджет України на 2010 рік.

Діяльність органів Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області згідно із делегованими державою повноваженнями протягом 2009 року була спрямована на реалізацію законів України, указів Президента України, рішень Уряду України в сфері пенсійного забезпечення громадян.

Чітка та злагоджена робота зі збору страхових внесків, погашення заборгованості у взаємодії з усіма гілками влади, органами прокуратури, судовими органами, державною виконавчою службою, обласною радою професійних спілок та іншими соціальними партнерами дозволила всім управлінням Фонду виконати завдання з наповнення пенсійного бюджету за 2009 рік. Основне джерело доходів бюджету — власні кошти, їх надходження за 12 місяців склали 8 млрд 984 млн грн, або 105,3% планових призначень.

Для збереження фінансової стабільності пенсійної системи фахівцями Пенсійного фонду в межах чинного законодавства України вживаються заходи, спрямовані на максимальне залучення коштів до бюджету, у т. ч. за рахунок зменшення боргу. Станом на 1 січня 2010 року сума боргу становить 130,3 млн грн.

Загалом по області у порівнянні з початком 2009 року спостерігається стійке зниження темпів зростання боргу. Якщо у січні минулого року борг збільшився на 5,6 млн грн, то у грудні зменшився на 0,3 млн грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах Дніпропетровської області повною мірою використовується надане чинним законодавством право стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду, у тому числі у примусовому порядку.

За ухилення від сплати страхових внесків органами Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до правоохоронних органів подано 37 матеріалів на притягнення керівників під-приємств-боржників до кримінальної відповідальності за ст. 212-1 Кримінального кодексу України, за результатами розгляду яких порушено 4 кримінальні справи. Відповідно до ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено 2 167 штрафів на суму 633,9 тис грн, сплачено штрафів з урахуванням накладених за минулий період 616,6 тис. грн.

Уся сума боргу охоплена позовною роботою та заходами примусового стягнення. Надходження від правової роботи за 2009 рік складають 65,7 млн грн. За позовними заявами, поданими органами прокуратури в інтересах органів Пенсійного фонду, до бюджету Фонду надійшло 29,9 млн грн.

Виконано видаткову частину бюджету, своєчасно виплачені пенсії. Загальна сума видатків на виплату пенсій та допомоги у 2009 році склала 13,4 млрд грн.

Станом на 1 січня 2010 року загальна кількість пенсіонерів по області становить 1 млн 35,5 тис., у т. ч. 40 тис. військовослужбовців. Середній розмір призначених пенсій за всіма законами разом із цільовою грошовою допомогою з урахуванням індексації складає 1 096 грн на місяць, що в 1,1 рази вище від розміру пенсій станом на 01.01.2009 (998 грн).

Завдяки зусиллям Уряду України й Пенсійного фонду України нормою у 2009 році стали не тільки регулярні пенсійні виплати, а й їх підвищення: кожні три місяці відбувався перерахунок пенсій у бік їх збільшення.

Пенсійний фонд — соціальна установа. Крім питань фінансового забезпечення виплати пенсій, важливим є підвищення якості роботи зі зверненнями громадян. Адже мета пенсійної реформи, яка триває в країні з 1998 року,— не тільки збільшення розміру пенсійних виплат. Це ще й максимальна оптимізація надання соціальних послуг громадянам. Людям потрібно насамперед надати вичерпну інформацію та допомогу, яка стосується питань їхнього пенсійного забезпечення.

Прикладом удосконалення роботи в цьому напрямку є відкриття у червні 2009 року в центрі міста нового приміщення прийомної громадян управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка. Робочі місця зручні як для відвідувачів, так і для фахівців. Вони обладнані комп’ютерами з базою даних одержувачів пенсій та іншою оргтехнікою, дозволяють ефективно, якісно й у короткий термін виконувати обов’язки в частині обслуговування громадян: пенсіонерів, роботодавців — бухгалтерів, працівників відділів кадрів.

Наприкінці 2009 року підготовлено до відкриття залу обслуговування громадян за новим принципом надання послуг в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.

Уперше в області відпрацьовується абсолютно нова схема роботи, яка передбачає автоматизоване робоче місце спеціаліста Фонду, електронну пенсійну справу громадянина й електронне пенсійне посвідчення, яке є своєрідним соціальним паспортом пенсіонера та платіжним документом. Таким чином вводяться централізовані технології, які дозволяють працювати на якісному новому рівні. Це зміна структури Фонду, створення більш гнучкої системи для виконання нових завдань.