В області з 1 жовтня триває декада людей похилого віку. Чи часто замислюємось ми, милуючись красотами осені, чому саме в цей час привертається увага до людей похилого віку в усьому світі?

Символічно, що з приходом осені земля щедро віддячує багатим здобутком. Наче сама природа наштовхує нас зупинитися, озирнутися навкруги, віддати належне тим, хто переступив полудень віку. Та й традиції шанобливого, милосердного та чуйного ставлення до старості притаманні українському народові спрадавна.

На відзначення заслуг ветеранів у боротьбі за свободу і незалежність Батьківщини, їх вклад у розвиток економіки, науки та культури 1 жовтня в Україні встановлено ще й День ветерана.

Тож які вони, наші поважні сивочолі ветерани, золотий фонд Придніпров’я? Слово «пенсіонер» асоціюється з літньою людиною, яка отримує пенсію, проте всі вони різні. Цікавими є статистичні дані щодо категорій пенсіонерів.

У Дніпропетровському регіоні майже третина населення — пенсіонери, на 1 жовтня їх 1 мільйон 33 тисячі осіб, серед яких 993 тис.— отримувачі трудових пенсій, 40 тис.— військових.

Цікаво, що 93 особи — довгожителі — їм по 100 й понад 100 років, найбільше їх мешкає в м. Новомосковську та Новомосковському районі.

Пенсіонерів віком від 90 до 100 років в області близько 7 тис., а на 10 років молодших, від 80 до 90 років,— у 15 разів більше — майже 98 тис.

Чверть людей пенсійного віку — сільські мешканці — 23%.

Кількість жінок серед пенсіонерів перевищує кількість чоловіків — їх 64%, причому чим старший вік, тим жінок більше: від 80 до 90 років — їх 75%, від 90 до 100 років — 85%, 100 і більше років — 88%, тобто жінки живуть довше сильної статі. Тож середня тривалість життя жінок пенсійного віку 22 роки, а чоловіків — 14 років.

Якщо порівнювати кількість пенсіонерів за видами пенсій, то переважна більшість — пенсіонери за віком — 836 тис. осіб, або 84%. Майже всі пенсіонери цієї категорії — 98% — одержують пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Управліннями Пенсійного фонду обслуговуються понад 235,8 тис. ветеранів війни.

Дніпропетровщина пишається тим, що за вагомий внесок у захист, розбудову та становлення України 185 тис. пенсіонерів відзначено нагородами, а відтак — і пенсією за особливі заслуги перед Україною, серед них — 108 Героїв України, Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці.

У рамках заходів, приурочених до Міжнародного дня, декади людей похилого віку, в Дніпропетровській області відбуваються зустрічі фахівців Пенсійного фонду з ветеранами війни, праці, військової служби та правоохоронних органів, представниками громадських організацій ветеранів, а також у будинках-інтернатах системи соціального захисту, територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян тощо.

Начальник головного управління Галина Булавка провела низку виїзних прийомів мешканців м. Синельникове та Синельниківського, Магдалинівського районів.

Напередодні свята 29 вересня в приміщенні головного управління МНС та в приміщенні головного управління МВС відбулися спільні прийоми пенсіонерів цих структур керівниками головного управління Пенсійного фонду Дніпропетровської області та керівниками головного управління МНС та МВС. На зустрічі були присутні представники ветеранських організацій області. Керівники привітали всіх присутніх пенсіонерів з Міжнародним днем людей похилого віку.

Фахівці головного управління Пенсійного фонду заздалегідь готувалися до цієї зустрічі, присутнім були роздані інформаційні буклети з найбільш актуальних питань щодо перерахунків пенсій військовим пенсіонерам, проведення індексації та взаємовідносин з банківськими установами, через які пенсіонери отримують пенсії.

30 вересня начальником головного управління Г. І. Булавкою та начальниками управлінь в усіх районах і містах області одночасно проведено «гарячу» телефонну лінію, завдяки чому пенсіонери змогли отримати відповіді на хвилюючі їх питання.

1 жовтня 2009 року начальник головного управління Г. І. Булавка звернулась мережею обласного радіо із привітаннями до всіх людей поважного віку. Також зустрілася з підопічними Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, інвалідів та одиноких непрацездатних громадян Жовтневого району м. Дніпропетровська, подарувавши святковий концерт артистів Дніпропетровської обласної філармонії.

Зрозуміло, відзначенням одного Міжнародного дня людей похилого віку на рік усіх проблем літніх людей не розв’яжеш, але вже стало традицією саме до нього приурочувати масові заходи, що огортають їх турботою та увагою. І працівники Пенсійного фонду області щорічно виступають з такою ініціативою — організовують святкові привітання пенсіонерів, оформлюють передплату на періодичні видання, надають грошову допомогу одиноким і малозабезпеченим престарілим громадянам, інвалідам, ветеранам війни і праці. Отже, багато зусиль докладають робітники Пенсійного фонду області, втілюючи в життя соціальну політику держави, щоб літні люди не почувалися самотніми, забутими, а головне — щоб пенсії вони одержували вчасно й регулярно.

Втім, важливо, щоб не тільки держава дбала про стареньких, а й кожен громадянин опікувався своїми батьками. І нехай у кожного з нас вистачить хвилинки віддати данину поваги старшому поколінню. Усім пенсіонерам бажаємо, щоб не вгасали з роками доброта, мудрість, щирість, ще на довгий час зберегти здоров’я, молодість душі, невичерпну енергію!