З метою активізації співпраці органів Пенсійного фонду та уповноважених банків щодо обслуговування пенсіонерів 20 травня 2009 року, в День банківських працівників, проведено чергову спільну нараду, підготовлену головним управлінням Фонду в Дніпропетровській області.

На теперішній час кожен із 1 млн 30 тис. пенсіонерів Дніпропетровщини може за власним бажанням вибрати будь-який із 45-ти банків, уповноважених обслуговувати поточні рахунки пенсіонерів та одержувачів грошової допомоги.

Розпочинаючи нараду, перший заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Валентина Варакута зазначила: «Позаду 4 місяці 2009 року. Нелегким був цей період як для підприємств області, так і для Пенсійного фонду. В умовах фінансово-економічної кризи довелося застосувати чимало нових підходів у вирішенні питань наповнення бюджету, оперативного, а іноді — упереджувального реагування на фінансове становище платників страхових внесків. Щоденна напружена, копітка робота за всіма напрямками діяльності Пенсійного фонду дала певні результати. Так, органами Пенсійного фонду виконані усі зобов’язання перед пенсіонерами області щодо виплати пенсій, збільшених згідно із урядовими рішеннями. Позитив Дніпропетровської області — співпраця з місцевою владою, правоохоронними органами, прокуратурою, соціальними партнерами, зокрема, й уповноваженими банками, яким конкурсною комісією надано право обслуговувати пенсіонерів у своїх відділеннях. Головне управління докладає максимум зусиль для того, щоб забезпечити якісне обслуговування громадян з усіх питань пенсійного забезпечення, стабільність пенсійних виплат».

Законодавством закріплено за пенсіонером право вибору способу одержання пенсії — через відділення поштового зв’язку або через установи уповноважених банків, це — особистий вибір кожної літньої людини, і в будь-якому варіанті за доставку пенсії пенсіонер не платить жодної копійки.

Протягом січня-квітня 2009 року чисельність пенсіонерів на Дніпропетровщині, які одержують пенсії з відкритих у банках пенсійних рахунків, збільшилась до 59,4% загальної кількості одержувачів пенсій і за станом на 1 травня складає 612,4 тис. осіб. Такий відсоток — найвищий серед регіонів Україні. Це сприяло заощадженню коштів бюджету Пенсійного фонду в сумі 213,9 тис. грн. Порівняно із відповідним періодом 2008 року чисельність пенсіонерів — клієнтів банків збільшилася на 27,2 тис. осіб, приріст склав 2,8%.

Найбільше пенсіонерів є клієнтами ПриватБанку — 47,6% загальної кількості всіх пенсіонерів області, які отримують пенсію в банківських установах, Державного ощадного банку — 24,7%, Райффанзен Банку Аваль — 11,7%, Промінвестбанку — 5,8%.

Заохоченню пенсіонерів до відкриття вкладних рахунків у банках, безумовно, сприяють нарахування банками відсотків на залишок коштів на рахунку, додаткові послуги: одержання пенсій за пластиковою карткою в мережі банкоматів, надання фінансових та торгових кредитів, різноманітні акції та розиграші тощо. Тому головним у роботі по залученню пенсіонерів для отримання пенсії через установи банків є створення якісних умов обслуговування клієнтів — пенсіонерів.

Уповноважені банки зобов’язані забезпечити за бажанням одержувача видачу належних йому сум пенсій та грошової допомоги як безпосередньо у банку, так і з доставкою одержувачу додому, в зручний для нього час. На сьогодні пенсія додому доставляється 165 пенсіонерам: працівниками Приватбанку — 51 особі, Ощадбанку — 61 особі та Промінвестбанку — 53 особам.

Переваги обслуговування саме пенсійних рахунків можуть оцінити і банківські установи, оскільки вони одержують приплив капіталу за рахунок своєчасних та постійних пенсійних виплат, пенсіонери — одна з найбільш стабільних клієнтських груп.

Увагу присутніх представників банків було зосереджено також на прийнятій Пенсійним фондом України постанові від 07.04.2009 № 12-1 «Про порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати». Згідно з цим Порядком установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення або грошовий чек на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником розрахункових документів про перерахування сум страхових внесків у розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у платіжному дорученні або грошовому чеку.

Страхувальники, в яких сума страхових внесків, що підлягає перерахуванню до Пенсійного фонду, у розрахунковому документі менша ніж 1/3 суми коштів на виплату заробітної плати, погоджують цю суму з відповідним управлінням Пенсійного фонду України за місцем взяття на облік такого страхувальника.

Цей Порядок не поширюється на страхувальників, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний або фіксований податок), а також на підприємства всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих.

Підсумовуючи сказане на нараді, водночас аналізуючи проблеми та шляхи їх вирішення, Валентина Варакута запевнила: «У нас є потенціал і можливості для забезпечення своєчасного фінансування пенсійних виплат, підвищення якості обслуговування громадян. Ми маємо чіткі пріоритети й будемо докладати всіх зусиль в їх реалізації на кожному напрямку для забезпечення гарантованого державою рівня соціальних стандартів, адекватно реагуючи на виклики часу».