Для подолання безробіття державна служба зайнятості вишукує нові шляхи та продовжує практику перевірених методів, одним з яких є проведення громадських робіт. Участь безробітних у цих заходах допомагає їм зберегти мотивацію до праці, сприяє тимчасовій зайнятості населення та додатковому заробітку.

За 9 місяців цього року дві третини безробітних, із тих, хто брав участь у громад-ських роботах на Дніпропетровщині, знайшли постійне робоче місце.

Зайнятість сільського населення — болюче питання для регіональних центрів зайнятості. Якщо в місті сьогодні вакансій більше, ніж бажаючих, то роботодавців у селах та райцентрах не так багато, та й вибір не такий різноманітний, як в індустріальних осередках області. Тож центрам зайнятості доводиться налагоджувати стосунки з кожним фермером, співпрацювати з місцевою владою. Багатий досвід у цьому питанні має районний центр зайнятості у Петриківському районі.

Як розповіла нам його директор Валентина Коломоєць, на початку 2008 року практика громадських робіт широко використовувалась як територіальними громадами, так і роботодавцями, основними з яких є фермерські господарства «Відродження», «Еталон», «Зоря» та інші. Крім цього, на тимчасові роботи безробітних залучає Орільська птахофабрика та тепличний комбінат в Єлизаветівці. Але за відсутності фінансування державою у виконавцях робіт були зацікавлені лише приватники. Адже вони в такому разі виплачують зар-платню безробітному, котрого беруть на тимчасову роботу за договором з РЦЗ.

На 1 жовтня у Петриківському РЦЗ було на обліку 619 осіб, з яких 599 мають статус безро-бітного. Якщо вони не можуть знайти собі постійної роботи, то, наприклад, на тимчасову, пов’язану з опалювальним сезоном, нещодавно працевлаштувалось до Петриківського КП «Тепломережа» 45 осіб. Всі вони пройшли навчання та перенавчання з допомогою центру.


Коли ж у вересні цього року за постановою Кабміну набрало чинності Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, було відновлене й фінансування з держбюджету. Бо за роботи, що виконуються для територіальних громад, сплачує держава.

— З цього приводу Петриків-ський РЦЗ спільно з органами влади провів наради для голів територіальних громад семінари з організації та проведення робіт у нинішньому році,— розповідає Валентина Коломоєць.— В результаті до цієї справи долучились 6 із 9 сільських рад. На нинішній рік на проведення громадських робіт для району передбачено 80 тис. грн. З них за 2 місяці на початку року було освоєно 18,3 тисячі, а за вересень-жовтень вже біля 28 тис. грн. Як говорить статистика, станом на 1 жовтня до громадських робіт у сільрадах та місцевому територіальному центрі соціального обслуговування населення залучено 31 безробітного. Дві третини з них працювали на громадських роботах у фермер-ських господарствах та підпри-ємствах району. На сьогодні до сільрад направлено ще 16 безробітних. В їхні трудові обов’язки входить благоустрій населених пунктів, скверів, парків, цвинтарів, пам’ятників, придорожніх смуг, ліквідація стихійних сміттєзвалищ тощо.

У Хутірській територіальній громаді району залучення безробітного населення до громадських робіт практикується вже четвертий рік поспіль. Як розповіла нам секретар сільради Наталя Усата, впродовж нинішнього року на таких роботах працювали 9 безробітних односельців. Насамперед вони дбають про приведення до належного санітарного стану соціальних об’єктів села Хутірського.

— У нас є бібліотека, будинок культури, ФАП, дитячий садок, що хоч і не працює, та потребує догляду,— уточнює Наталя Іванівна.— Тобто, роботи вистачає. Потрібно вирубувати чагарники, прибирати бур’ян, збирати сміття, підбілювати дерева... На території будинку культури ми плануємо розбити парк та засадити його берізками. Звичайно ж, все це потребує робочих рук. Тому Хутірська сільрада наступного року планує збільшити кількість людей для виконання громадських робіт, бо працьовиті робітники потрібні упродовж усього року. Та й бажаючих тут вистачає.

Як зазначила Наталя Усата, на території Хутірського багато безробітних й вони не проти доповнити суму допомоги по безробіттю додатковими коштами. Лише б були гроші у держави для виплати їм мінімальної зарплатні, що на сьогодні становить 545 грн. Адже сільські громади не мають фінансової можливості, щоб наймати людей для соціальних робіт.

— Я на обліку в районному центрі зайнятості вже більше року,— розповідає Тетяна Біла.— За фахом товарознавця роботу в селі знайти зараз не можу, бо пропонований заробі-ток та умови роботи мене не влаштовують. На виконання громадських робіт, що їх запропонував центр, потрапила вперше.

Хоч у Тетяни Петрівни чоловік має постійну роботу, та щоб прогодувати трійко дітей, зарплатні не вистачає. Й тут її маленький заробіток став у нагоді. До того ж трудовий стаж нараховується. Тому вона залюбки готова знову працювати для сільської громади, доки не знайде постійної роботи.

Фермери та приватні землевласники, разом зі створенням дотаційних робочих місць, теж залучають безробітних до громадських робіт. Наприклад, у СФГ «Зоря» сьогодні на дота-ційних робочих місцях працюють 17 односельців. Його керівник Анатолій Батюк уклав з РЦЗ договір на організацію громадських робіт. Тож підчас під-готовки до сівби, коли господарство потребувало робочої сили, допомогла співпраця з центром зайнятості.

Це дозволяє господареві придивитись до робітника, оцінити його сумлінність та добросовісність. Таким чином, багато з тих, хто виконував громадські роботи, згодом знаходять собі постійне працевлаштування.

Довідка
На організацію громадських робіт по Україні у 2008 році Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття передбачено 100 млн грн. В оплачуваних громадських роботах у січні-серпні 2008 р. взяли участь 301,1 тис. осіб. Це 18,2% від загальної чисельності громадян, які звернулись до служби зайнятості.