Вода — найпоширеніша речовина на нашій планеті. В ній зародилось життя. Без води неможливо існування людства в цілому. За даними ВООЗ, понад 2-х мільярдів чоловік на земній кулі не мають доброякісної питної води.

Забезпечення населення водними ресурсами, насамперед питною водою, є однією з найважливіших засад забезпечення санепідемблагополуччя, профілактики інфекційної захворюваності населення.

У 2005 році загальна кількість інфекційних захворювань в області склала 845 тисяч випадків, що на 60 тисяч більше в порівнянні з 2004 роком.
Рівень захворюваності сальмонельозом складає 14,9 випадків на 100 тисяч населення, що на рівні середнього показника по Україні. Вище обласного рівня захворюваність у містах Жовті Води, Вільногірську, Нікополі, Новомосковську, Тернівці, Криворізькому та Новомосковському районах.

У минулому році захворюваність на шигельози (дизентерія) зросла на 45 % за рахунок 16 адміністративних територій області. Відносно високі рівні відмічені в містах Жовті Води, Нікополі, Новомосковську, Криворізькому, Царичанському районах, де рівні захворюваності на дизентерію перевищують середньообласний в 1,7-2,6 разів.

У 2005 році на 7,36 % зросла захворюваність населення області на вірусний гепатит А. При цьому на епідемічному рівні реєструвалась захворюваність вірусним гепатитом А у місті Першотравенську, Васильківському, Криничанському, Солонянському районах.

На протязі останніх п’яти років рівні захворюваності населення області ротавірусними гастроентеритами зросли більш ніж у 7 разів та перевищують аналогічні показники у державі у 3-4 рази.

Суттєву роль в формуванні захворюваності на гострі кишкові інфекції відіграє стан водопостачання та каналізування.

Насамперед, це дефіцит доброякісної питної води в області, який складає до 150 тисяч кубічних метрів на добу. В 9 районах області розташовано 237 населених пунктів з населенням до 72 тисяч чоловік, які забезпечуються нерегулярно привізною водою, часто сумнівної якості. У 2005 р. з різних причин не працювало 20 сільських водопроводів у Васильківському, Верхньодніпровському, Дніпропетровському, Межівському, Новомосковському, Петропавлівському, Томаківському районах.

За результатами аналізу ситуації, проведеного фахівцями держсанепідемслужби області, понад третини сільського населення не забезпечено питною водою в нормативних кількостях та належної якості.

Найбільш складна ситуація з водопостачанням залишається в містах Павлограді, Першотравенську, Апостолівському, Дніпропетровському, Васильківському, Новомосковському, Нікопольському, Межівському, Томаківському, Покровському, Солонянському, Широківському, Синельниківському, Юр’ївському районах.
У той же час реконструкція та будівництво водопровідно-каналізаційних об’єктів згідно з прийнятими програмами проводиться повільними темпами. Насамперед це стосується Аульського водопроводу, міст Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Павлограда, Марганця, Перещепине, Синельникове, переважної більшості сільських районів.

Другою важливою програмою є подальше погіршення технічного стану водопровідно-каналізаційних об’єктів. Так, в аварійному стані понад 6 тисяч км мереж водопроводу та каналізації (відповідно 34 % та 14 % від загальної довжини). У той же час за 2005 рік виконано ремонт і заміну п’яти кілометрів мереж водопроводу та каналізації, тобто усього піввідсотка. За минулий рік залишилися невиконаними плани санітарно-оздоровчих заходів на системах водопроводу та каналізації комунальними підприємствами Аульського водопроводу, міст Дніпропетровська, Вільногірську, Павлограда, Апостолівського, Павлоградського, Покровського, П’ятихатського, Солонянського районів.

По-третє, до цього часу понад половини сільських водопроводів не передані на баланс сільських рад та залишається безгоспною.

Внаслідок цього та постійних перебоїв у подачі питної води спостерігається погіршення її якості. Так, за даними санепідемслужби, у 2005 році суттєве погіршення якості питної води сталося у містах Новомосковську, Васильківському, П’ятихатському, Синельниківському, Софіївському, Широківському районах. Удвічі та більше перевищується середньообласний показник бактеріологічного забруднення питної водопровідної води у Широківському, Апостолівському, П’ятихатському районах.

В-четвертих, під постійною загрозою відключення енергопостачання з комерційних причин залишаються практично усі водопроводи області.
По-п’яте, слід відзначити, що комунальні підприємства області є одними з вагомих забруднювачів довкілля, насамперед води відкритих водоймищ.
Внаслідок скиду у водоймища області забруднених стічних вод відмічається незадовільний стан води водоймищ (до 65 % нестандартних проб за фізхімпоказниками), у тому числі основного джерела водопостачання — р. Дніпро. За даними ф.2-ТП «Водгосп», за 2005 р. їх скинуто в басейн р. Дніпро підприємствами-забрудниками понад 700 млн куб. м., з них 210 млн куб. м.— без очистки. Понад 60 % забруднених стоків дають комунальні підприємства області.

У незадовільному технічному стані залишаються очисні споруди господарчо-побутової каналізації в м. Вільногірську (власник — гірничо-металургійний комбінат), Першотравенську, Тернівці (власник — Павлоградське регіональне управління по водопостачанню та очистці стічних вод (ПРУВОКС) ВАТ «Павлоградвугілля»), смт Просяна Покровського району (власник — Просянський комбінат комунальних підприємств), м. Синельникове (власник — Синельниківський міськводоканал), райцентрах — смт Васильківка, Петриківка, Покровське, Петропавлівка, Томаківка, Кринички, Солоне тощо (власник — місцеві комунальні підприємства).

За 2005 рік у зв’язку з порушеннями санітарних вимог з «водних» проблем оштрафовано 299 посадових осіб, 12 матеріалів направлено до прокуратури, з яких порушено 2 кримінальні справи, винесено 117 постанов про припинення експлуатації об’єктів, відсторонялось від роботи 229 працівників.

У зв’язку з перевантаженням та незадовільною роботою очисних споруд каналізації продовжено дію постанов головних державних санітарних лікарів про заборону нового будівництва в містах Першотравенську, Синельникове, Вільногірську, Тернівці, райцентрах — смт Васильківка, Покровське, Петриківка, Петропавлівка, Томаківка, Кринички, Солоне; смт Просяна Покровського району тощо.

Невипадково, що вказані проблемні питання поліпшення водопостачання та каналізування були заслухані у 2005 р. на засіданні обласної надзвичайної протиепідемічної комісії (постанова від 21.10.05 р.), на засіданнях обласної комісії з ТЕБ і НС (відповідні рішення від 02.08.05 р. та від 29.11.05 р.).

Одним з важливих завдань сьогодні, безумовно, буде аналіз виконання рішення сесії обласної ради від 16.09.05 р. щодо виконання Регіональної програми «Питна Вода Дніпропетровщини на період до 2020 року». Тільки спільними зусиллями обласної ради, облдержадміністрації, місцевих органів влади, підприємств, природоохоронних органів, держсанепідемслужби, кожного громадянина можливе вирішення питань про охорону та відновлення водних ресурсів.

Ситуація цього вимагає.