Шокуюча новина блискавкою облетіла діловий світ: національний перевізник АСК «Укррічфлот», одна з найбільших у Європі судноплавних компаній, яка здійснює 50% річкових та морських перевезень держави, офіційно оголосила про шахрайську спробу якихось структур присвоїти реєстр акцій акціонерів. У своїй заяві річфлотівці поінформували український загал про спроби — арешту їхньої власності, заборони обігу акцій (рішення прямо стосується активів 70 тисяч акціонерів), призупинення дії ліцензій «Акціонер-Річфлот-Реєстратор» — реєстратора акцій компанії…

Мотивацією для таких винятково суворих та швидких судових ухвал (рішення приймали Торезький міський суд, Центрально-Міський районний суд м. Горлівки, обидва з Донецької області, Московський районий суд Харкова), став один-єдиний позов акціонерки Б., власниці 10 іменних акцій компанії з листопада 2005 року на загальну суму 35 гривень, що становить 0,00013% від статутного фонду компанії.

Мотивацією для таких винятково суворих та швидких судових ухвал (рішення приймали Торезький міський суд, Центрально-Міський районний суд м. Горлівки, обидва з Донецької області, Московський районий суд Харкова), став один-єдиний позов акціонерки Б., власниці 10 іменних акцій компанії з листопада 2005 року на загальну суму 35 гривень, що становить 0,00013% від статутного фонду компанії.

П одії, що відбувалися навколо флагмана транспортної галузі впродовж останнього тижня, на прохання редакції, коментує президент АСК «Укррічфлот», лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор економічних наук Павло Підлісний.

МОБІЛІЗАЦІЯ ПО-ФЛОТСЬКИ

В Україні, на жаль, не бракує людей, готових поживитися чужим добром. В нашій ситуації найголовніше те, що керівництво компанії не розгубилося перед цинічним «наїздом» певних структур і цілком контролює перебіг подій.

Застосувавши цілу низку запобіжних заходів, передбачених чинним законодавством, ми не тільки унеможливили захоплення АСК «Укррічфлот» невідомими кримінальними структурами, а й нейтралізували значне збурення ситуації на фінансовому та інвестиційному ринках.

А тепер конкретно.

Перше. Захищаючи конституційні права 10-тисячного персоналу та 70 тисяч акціонерів, ми звернулися з апеляцією на всі ці судові ухвали до Донецького апеляційного суду (нагадаю, що за довіреністю акціонерки Б. справу веде представник юрфірми «Магістр & Партнери»).

Друге. Ми поінформували про події, які моделюються навколо АСК «Укррічфлот», Президента Віктора Ющенка, який дав спеціальне доручення Генеральній прокуратурі про якнайретельніше розслідування цієї кримінальної справи.

Третє. Адміністрація АСК «Укррічфлот» ініціювала звернення до Кабінету Міністрів, і Прем’єр-міністр Юрій Єхануров дав доручення СБУ якнайуважнішим чином встановити головних фігурантів — виконавців та замовників.

Четверте. Ми звернулися з офіційним листом і до Верховного Суду України, до однієї з головних інституцій в розбудові правової держави.

П’яте. Як тільки стало відомо про «наїзд» і почалися «маски-шоу» з озброєними людьми і вилученням документів, ми відразу поінформували про смертельну небезпеку, яка нависла над компанією, і персонал, і численних акціонерів, і широкий український загал.

ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА ЯК ЗАСІБ ОКУПАЦІЇ

На жаль, ті, хто замовив захоплення нашої компанії, розпочали проти нас і брудну інформаційну війну. З’являються публікації, автори яких зумисне перекручують важливу статистику, намагаються безглуздими здогадами і натяками на «щось таке» — без жодного факту протиправних дій (бо таких просто не існує!) скомпроментувати менеджмент компанії, принижують людську гідність конкретних керівників, ставлять під сумнів бездоганний діловий імідж акціонерного товариства.

Мета такого «інформаційного кілерства» очевидна: провести чітку розмежувальну лінію, «виростити» конфлікт, недовіру, і, зрештою, протистояння між органом управління компанії і 70 тисячами акціонерів.

Але й тут ми маємо гідну відповідь. Дозволю собі ще раз нагадати основні показники фінансово-господарської діяльності АСК «Укррічфлот» та її дочірніх структур за останні два роки. Скажімо, обсяги переробки вантажів зросли на 28%, а торішні консолідовані доходи на 60% перевищили рівень доходів дворічної давності! Прибуток компанії за цей час зріс більше ніж удвічі. А відрахування до бюджету у порівнянні з 2004 роком зросли на 35%…

Невже всі наші досягнення — це не заслуга менеджменту компанії, фахівців та всього багатотисячного колективу річфлотівців?
Чому інформаційні кілери пишуть про що завгодно, скажімо, про переведення якихось активів — і як води в рот набрали, коли йдеться про те, що тільки впродовж останніх двох років власний капітал нашої компанії зріс більше ніж на 15%?

І це теж — «погано»? Для кого? Для них, наших опонентів?

АКЦІОНЕРИ — СИЛА КОМПАНІЇ

Відбиваючи всілякі провокації та інсинуації, виборсуючись з відверто кримінальних схем та махрової корупційності окремих чиновників, ми не забуваємо про головну і спрямовуючу силу нашої компанії — широкий загал акціонерів, їхню віру в нас. Сьогодні ми готові продовжувати конструктивний діалог з ними. Тут, на мою думку, треба зробити невеличкий екскурс. Нині в Україні діють десятки тисяч акціонерних товариств. Але тільки одиниці з них справно сплачують дивіденди своїм акціонерам. АСК «Укррічфлот» вже 12 років проводить дуже виважену політику у цій важливій сфері. Всі давно звернули увагу на те, що розмір дивідендів постійно збільшується. І це факт, який неможливо спростувати. За 2005 рік розмір знову зросте. Зважаючи на те, що власний капітал зростає, адміністрація має змогу реально забезпечити перспективи розвитку дивідендної політики і у майбутньому. Чого варте тільки будівництво нового флоту — дев’ять сучасних суден-автоматів ми вже збудували, сім зараз будуються, і тільки цього року, окрім вже зданих, здамо в експлуатацію ще чотири! Почали спорудження на Запорізькому суднобудівному-судноремонтному заводі річкових суден для роботи на Дніпрі та Дунаї. Поточного року здамо в експлуатацію два судна тоннажністю 2 тисячі тонн. Всього до 2012 року буде збудовано 30 таких суден. Динамічно розвиваються наші порти і промислові підприємства.

Більше того. Адміністрація компанії не тільки поглиблює співпрацю з акціонерами, а й готова запропонувати цілу низку принципово важливих новацій.

Скажімо, спільно з ЄБРР ми розробили чітку концепцію захисту прав дрібних акціонерів (оскільки Верховна Рада України ніяк не ухвалить новий закон про акціонерні товариства). На наступних звітно-виборних зборах це питання не тільки внесемо на розгляд загалу, а й плануємо затвердити відповідні зміни до статуту і взяти конкретні зобов’язання, які суттєво розширюватимуть права дрібних акціонерів. Ця новація, зокрема, передбачає, що двоє із п’яти членів спостережної ради повинні бути представниками дрібних акціонерів, які мають узгоджувати цілу низку надзвичайно важливих питань розвитку компанії, починаючи від викупу власних акцій на ринку і закінчуючи узгодження матеріального забезпечення для виконавчих органів. Вперше у вітчизняній практиці господарювання вводиться право вето на деякі рішення. Це значить: якщо один з членів спостережної ради від дрібних акціонерів не проголосує рішення «провалюється», а відтак спільно шукається компромісний варіант.

Власне, йдеться про широке залучення в практику роботи компанії європейських стандартів. Впродовж останніх шести місяців ми наполегливо відпрацьовуємо ці механізми.

До речі. Торезький міський суд ухвалив рішення про передачу реєстру акціонерів АСК «Укррічфлот» ТОВ «Мірта ЛТД», розташованого в Тернополі. Але на запит правління компанії про це товариство Держкомстат України повідомив, що «Мірта» (код ЄДРПОУ 21136270) знаходиться у …Броварах під Києвом за адресою: вул.Грушевського, 2, кв.16.

Панове судді! То ж до якої «Мірти» передавати реєстр 70 тисяч акціонерів? До броварської чи до тернопільської? А може, є ще якась? Підкажіть, будь ласка. Будемо дуже вдячні.

Правники нарахували у цій дуже прозорій справі більше ДВАДЦЯТИ порушень норм чинного законодавства. Чи треба проводити судову реформу? Необхідно! І тисячу разів має рацію Президент України! Давно вже пора!

РІЧФЛОТІВЦІ ЗАПИТУЮТЬ

—Чому служителі Феміди Торезького міського суду (Донецька область) ухвалили рішення про передачу реєстру акціонерів АСК «Укррічфлот» тимчасовому реєстратору, якомусь невідомому товариству з обмеженою відповідальністю «Мірта ЛТД» з віддаленого регіону, коли п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» чітко визначають, що рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів приймається виключно на загальних зборах акціонерів?

—Чому служителі Феміди Московського районного суду м. Харкова зобов’язали правління АСК «Укррічфлот» скликати позачергові загальні збори акціонерів з порядком денним «Про внесення змін до статуту АСК «Укррічфлот», коли в Законі України «Про господарчі товариства» (ст. 45) зазначено, що у будь-який час і з будь-якого приводу мають право скликати позачергові збори тільки акціонери, які володіють у сукупності більше як 10% акцій, а не окремого акціонера, який володіє 0,00013% від загальної кількості акцій?

—Чому для забезпечення позову на 35 гривень конкретний суд арештовує активи компанії в сотні мільйонів гривень, коли ст. 152 Цивільно-процесуального Кодексу України вимагає, що види забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами?

—Чому і Торезький міський суд, і Центрально-Міський районний суд м. Горлівки, і Московський районний суд м. Харкова приймали ухвали на вимогу конкретної фізичної особи щодо компанії, центральний офіс якої розташований у Києві, добре знаючи про ст. 109 ЦПК України, де однозначно визначено, що позови до юридичних осіб, а відповідно і до їхніх органів управління пред’являються в суд за їхнім місцем знаходження?