Сучасні люди часто «гуглять» симптоми, адже за допомогою пошукового запиту можна дізнатися, чому болить голова, як можна самостійно виявити рак шкіри і багато іншого. Інша справа, що такий пошук захворювань сприяє розвитку тривожності, і навіть «хороші» результати аналізів не допомагають заспокоїтися. Подібний стан фахівці називають «іпохондричним розладом», а пацієнти з таким діагнозом потребують лікування і допомоги. Давайте розберемося, що таке іпохондрія і чи потрібно її боятися.

Що таке іпохондричний розлад

Іпохондрія - це тривога і переживання через можливість чимось захворіти. Вважається, що до 20% людей у всьому світі турбуються про своє здоров'я до такої міри, що у них розвивається подібний розлад.

Зазвичай людина не звертає уваги на те, як у неї б'ється серце, скільки разів на хвилину зробила вдих і видих, як часто моргає або як сильно бурчить живіт. Але люди з іпохондрією можуть сильно акцентувати увагу на пульсі, диханні, відстеженні якихось симптомів, які здаються їм важливими. Вони починають турбуватися, прочитавши про будь-яке захворювання в новинах, книзі або почувши про них по радіо і ТБ, і всерйоз думають, що захворіли або ось-ось захворіють, при цьому об'єктивних симптомів у них немає.

Занепокоївшись, багато пацієнтів з іпохондричним розладом звертаються до лікарів зі скаргами на здоров'я. Фахівці призначають медичні дослідження, щоб зрозуміти, чи дійсно людина чимось хвора. В результаті вона виявляється фізично здоровою і хвилюватися зовсім нема про що. Проте, іпохондрики намагаються переконати лікарів у своїй хворобі, кожен раз придумуючи все нові і нові симптоми.

Для лікаря така "діагностика" теж має наслідки: кожен аналіз — це не тільки заповнення документації, а й витрата реактивів, людських ресурсів і спілкування зі страховими компаніями. Останні можуть бути дуже незадоволені постійним призначенням повторних аналізів, особливо, якщо всі вони в нормі. Лікарю це може загрожувати штрафами або зниженням заробітної плати.

А може бути так, що пацієнт з іпохондрією дійсно хворіє?

Так, може. Іпохондрія не виключає можливість дійсно захворіти. Тому тільки лікар зможе точно визначити, з чим він має справу і дати вірні призначення.

Але часто такі «пацієнти» абсолютно здорові, і не знайшовши підтримки фахівця, починають займатися самолікуванням. У кращому випадку таке «лікування» ніяк не вплине на фізичний стан. Але не варто забувати і про те, що у всіх препаратів є побічні ефекти.

Але ж я просто дбаю про своє здоров'я. Хіба це погано?

Турбота про здоров'я - це не те ж саме, що іпохондрія. Турбуватися про своє здоров'я час від часу — нормально. Наприклад, якщо людина в минулому серйозно захворіла, а зараз відчула ті ж симптоми, то вона, звичайно ж, буде відчувати тривогу.

Люди з іпохондрією невірно розуміють нормальні реакції організму і пов'язують їх з серйозним захворюванням. Наприклад, якщо уві сні людина довго лежала на одному боці і прокинувся з онімінням, вона може запідозрити у себе перші симптоми інсульту, хоча насправді просто відлежала руку.

На жаль, пацієнтів з іпохондрією буває складно переконати в тому, що у них немає ніякого захворювання, і їм насправді потрібна психотерапевтична допомога. Тому діагностика і лікування часто затягуються.

Все одно не розумію. Ну, пройду я пару тестів про всяк випадок-хіба це погано?

Іноді ще одне пройдене обстеження може притупити почуття тривоги. Але цей ефект нетривалий: люди заспокоюються, поки не прочитають нову замітку про, наприклад, онкологічне захворювання. І тоді все починається з початку. В кінцевому підсумку, велика кількість аналізів не прибирає занепокоєння, а підсилює його. Іпохондрія негативно позначається на повсякденному житті, фінансовому та психологічному стані пацієнта.

Як зрозуміти, що у мене іпохондрія?

  1. Ось деякі характерні ознаки того, що вам потрібно звернутися за медичною допомогою:
  2. У вас немає ніяких об'єктивних симптомів, але ви боїтеся, що хворі.
  3. Лікар переконує вас, що хвороби немає, а аналізи в нормі, але це теж не знімає тривогу.
  4. Ви постійно шукайте інформацію в Інтернеті і схильні акцентувати увагу на найсерйозніших діагнозах.
  5. Якщо ви читаєте / слухаєте щось про хворобу, ви починаєте підозрювати її у себе.
  6. Ваша тривога заважає вам в повсякденному житті (наприклад, ви постійно проводите час у лікарів, спізнюєтеся на роботу або навчання).
  7. Ви часто телефонуєте або ходите до свого лікаря, часто здаєте аналізи в пошуках «заповітного» діагнозу.

До кого звертатися за допомогою? Як лікуватися?

Хороша новина-іпохондрія успішно лікується. Погана новина - за даними Американської асоціації з тривожності та депресії, з усіх пацієнтів з тривожними розладами лише 36.9% отримують лікування. Це пов'язано з тим, що люди не хочуть лікуватися у психіатра або психотерапевта.

Тривожні розлади цілком успішно піддаються терапії, яка включає в себе як медикаменти, так і психотерапевтичні практики. Пам'ятайте, що звернутися за лікуванням краще, ніж постійно страждати від тривоги.