Періодично кожному з нас і нашим діточкам доводиться здавати різні аналізи. У більшості випадків вони призначаються, якщо у людини виявляється якесь захворювання. Однак бувають і такі ситуації, коли взяття біологічного матеріалу проводиться у здорових дітей, наприклад, напередодні планової вакцинації. Обов'язково перед плановими оперативними втручаннями виконується комплекс аналізів, а також в деяких інших випадках, коли лікаря може знадобитися повна інформація про стан здоров'я пацієнта.

Лабораторні дослідження в рамках профілактичних оглядів

В рамках профілактичних оглядів, а саме диспансеризацій, які проходять і малюки, і здорові діти будь-якого віку як мінімум один раз на рік, і дорослі, проведення аналізів також має велике значення. За результатами лабораторних досліджень можна побачити початкові ознаки багатьох захворювань в ранні терміни, коли хвороба ще явно не проявляється, і тоді лікар має можливість провести необхідні лікувальні або профілактичні заходи вчасно.

Аналіз крові з пальця або кров з вени на аналіз — часто ми чуємо і вживаємо самі такі вирази. Так, цим ми підкреслюємо місце взяття крові, але абсолютно не уточнюємо який саме аналіз (на яку групу показників) буде визначатися. Саме тому правильно говорити про загальний клінічному аналізі, а також про дослідження показників гормонального статусу, імунної системи, групи крові і резус-фактора і т.д. лабораторних показників велика кількість, і лікар вибирає певний комплекс необхідних тестів індивідуально в кожній конкретній ситуації.

Загальний клінічний аналіз крові

Це один з найпоширеніших клінічних аналізів крові. Він включає показники клітинного складу. А саме:

  • еритроцитарні показники — "червона" кров - концентрація гемоглобіну, число еритроцитів і група еритроцитарних індексів;
  • лейкоцитарні показники - загальне число лейкоцитів і лейкоцитарна формула крові (нейтрофіли, лімфоцити, моноцити, еозинофіли, базофіли - їх абсолютне число і процентне співвідношення);
  • тромбоцит;
  • показник швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ) входить в комплекс загального клінічного аналізу крові.

В даний час у великих діагностичних центрах для оцінки загального аналізу крові застосовуються сучасні автоматизовані технології, що базуються на методі проточної гемоцитометрії.

В інтересах наших пацієнтів поруч з будь-яким найрозумнішим аналізатором завжди повинен знаходитися лікар лабораторної діагностики. Він може оцінити виявлені зміни, при необхідності проведе мікроскопію мазка, досліджує морфологію клітин.

Залежно від конкретної ситуації і віку загальний аналіз крові може побут виконаний з венозної і капілярної крові. На відміну від біохімічного загальний аналіз крові необов'язково робити строго натщесерце. Але все ж рекомендується планові аналізи робити вранці, до прийому їжі. Якщо ж дитина хворіє, то загальний аналіз крові проводять в будь-який час доби і повторюють стільки разів, скільки необхідно для контролю захворювання.

Для збору крові використовують спеціальні пробірки, обов'язково містять антикоагулянти (речовини, що перешкоджають згортанню крові в пробірці). Для проколу шкіри при взятті капілярної крові застосовуються спеціальні одноразові скарифікатори і ланцети.

При взятті капілярної крові можуть виникати технічні складності. Наприклад, якщо у дитини холодні пальці, якщо він сильно переляканий і «затиснутий», то буває важко зібрати необхідний обсяг крові, можливі також руйнування частини клітин, утворення мікросгустков.

Тільки лікар може коректно дати оцінку діагностичної значущості отриманих показників. Однак і батькам корисно знати, на які показники варто звертати увагу.

Еритроцитарні показники загального аналізу крові

Якщо у пацієнта підозрюється або є анемія, то особливо важливі параметри «червоної» крові. Анемією вважається зниження показників гемоглобіну і кількості еритроцитів в одиниці об'єму крові.

При легкій анемії може практично не бути клінічних проявів. Якщо ж хвороба своєчасно не виявлена і дійшла до важкого ступеня, з'являються ускладнення з боку серцево-судинної системи (серцебиття, запаморочення, непритомність).

Найчастішою причиною анемій у дітей є дефіцит заліза, рідше зустрічається дефіцит вітаміну В12 і фолієвої кислоти. Сприяють розвитку анемії хронічні кровотечі і хвороби шлунково-кишкового тракту, коли виникають порушення процесів всмоктування необхідних харчових інгредієнтів. Бувають гемолітичні анемії, при яких відбувається підвищене руйнування еритроцитів в організмі, у дітей відзначається жовтушність шкіри, склер і слизових оболонок. Дуже рідко можна зустріти апластичну анемію (пов'язана з придушенням діяльності кісткового мозку, на шкірі з'являються синці і геморагічні плями, кровоточать ясна, з'являються носові кровотечі).

Для уточнення причини розвитку анемії існують показники загального аналізу крові. Це еритроцитарні індекси-середній обсяг еритроцита, вміст і концентрація гемоглобіну в еритроциті, число молодих форм еритроцитів (ретикулоцитів) і ряд ретикулоцитарних параметрів.

Лейкоцитарні показники загального аналізу крові

Для діагностики інфекційно-запальних захворювань особливо важливі лейкоцитарні показники. У клінічний аналіз крові крім оцінки загального числа лейкоцитів і формули крові (співвідношення у відсотках нейтрофілів, моноцитів, лімфоцитів і еозинофілів), входять також абсолютні числа перерахованих різновидів лейкоцитів.

При підвищенні або зниженні будь-якого виду лейкоцитів основним критерієм оцінки є саме абсолютні величини. При наявності бактеріальної інфекції в крові найчастіше можна побачити підвищення числа лейкоцитів і нейтрофілів, а також поява молодих форм нейтрофілів (частіше паличкоядерних). При вірусних інфекціях картина буде іншою: значного підвищення числа лейкоцитів крові відзначатися не буде, можливо навіть зниження їх рівня. При цьому в лейкоцитарній формулі ймовірно підвищення рівня лімфоцитів і моноцитів.

При підвищенні показників еозинофілів в аналізах крові можна припустити у дітей різні прояви алергії або наявність глистових інвазій.

При захворюванні дитини лікар аналізує лейкоцитарні показники загального аналізу крові, зіставляє їх з клінічною картиною хвороби, даними огляду пацієнта і оцінює діагностичну значимість виявлених лабораторних змін.

Зустрічаються ситуації істотного зниження рівня лейкоцитів тієї чи іншої групи. В даний час найчастішим відхиленням у дітей є зниження абсолютного числа нейтрофілів крові (нейтропенія). За існуючими нормами нижньою межею для числа нейтрофілів є показник 1000 в 1 мікролітрі крові (1,0 х 109/л) — для дітей раннього віку, 1500 (1,5 х 109/л) — для більш старших дітей. Якщо ви побачите в аналізі у дитини знижені показники нейтрофілів — це не привід для паніки. У таких випадках необхідно уважне спостереження дільничним педіатром. Якщо дитина при цьому добре росте і розвивається, нічим не хворіє — може бути обрана вичікувальна тактика. При появі будь-яких порушень в стані дитини педіатр призначить додаткові дослідження для уточнення причини нейтропенії і направить пацієнта до профільного фахівця — гематолога. Вкрай різке зниження числа нейтрофілів або поява серйозних інфекційних ускладнень однозначно вимагає максимально швидкого звернення за спеціалізованою гематологічною допомогою.

Тромбоцитарні показники загального аналізу крові

Визначення числа тромбоцитів також входить в комплекс показників загального аналізу крові. Тромбоцити - це важливі клітини крові, які беруть участь в зупинці кровотечі, а також і в багатьох імунних процесах, реагуючи підвищенням або зниженням рівня на різні захворювання.

Нормальне число тромбоцитів в крові варіює в широких межах-від 150 до 450 тис.в 1 мікролітрі крові (150-450 х 109/л). У дітей першого року життя показники могуть бути дещо вищими. Найчастіше підвищення кількості тромбоцитів вище норми в аналізі крові у дітей носить «реактивний» характер, як реакція організму на деякі захворювання.

Зниження числа тромбоцитів відзначається при вірусних інфекціях, застосуванні жарознижуючих засобів і деяких інших препаратів, аутоімунних захворюваннях та ін.

Невелике зниження кількості тромбоцитів часто ніяк не відбивається на самопочутті і стані пацієнта. Тільки при проведенні контрольного загального аналізу крові його можуть виявити.

Якщо ж є різке зниження рівня тромбоцитів, спостерігаються прояви кровоточивості у вигляді множинних точкових елементів (петехії) і синців різної величини. Не рідкісні кровотечі зі слизових оболонок-носові, ясенні. Такі симптоми вимагають негайного звернення до лікаря для проведення обстеження.

На цьому ми завершимо розбір показників загального аналізу крові.

Загальний клінічний аналіз сечі

Загальний клінічний аналіз сечі складається з двох основних частин:

Фізико-хімічні властивості: колір, прозорість, показник кислотності рН, питома вага, скринінгові тести на наявність білка, глюкози, кетонових тіл, лейкоцитів, еритроцитів. Ця частина аналізу в більшості випадків виконується із застосуванням тестових смужок, так званим методом "сухої хімії".