У суху осінню пору смог часто накриває міста та селища, люди скаржаться на запах гару і серпанок. Особливо важко це явище переноситься під час сталої безвітряної погоди.

Традиційні рекомендації - носити маски або вологі пов'язки — не так вже ефективні. Основна роль такої маски - захист від інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Дим - не інфекція, він вільно проникає через тканину. Маски часто ускладнюють дихання навіть здорової людини, а для людей з хронічними хворобами легенів (бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легень) вони точно будуть абсолютно неефективним засобом захисту. Та ж система - і з будь-якими вологими пов'язками. Вони захищають алергіків від пилку, але не від диму. Зайвими, звичайно, не будуть, але сильно не врятують. Дуже ефективно від диму захищає тільки спеціальний протипожежний респіратор, але в умовах міського смогу це зайве. Такий смог не такий небезпечний для людей.

Головна порада при смозі - по можливості не виходити на вулицю в пік задимленості і не відкривати вікна. На щастя, запах диму зазвичай не тримається більше 2-3 днів. Для здорових людей загрози від смогу немає, тому що на відкритій місцевості немає концентрованого диму.

Смог становить небезпеку для людей з хронічними захворюваннями бронхо-легеневої системи. Таким пацієнтам необхідно в повному обсязі приймати ту терапію, яка їм призначена лікарем. Справа в тому, що такі пацієнти часто самовільно знижують кількість щоденних ліків, необхідних для їх здоров'я. Люди аргументують це тим, що вони відчувають себе краще. Але коли на вулиці зміг, чинити таким чином категорично не можна. Респіраторні симптоми - задишка, кашель-починають наростати. В такому випадку часто необхідно не тільки приймати призначену лікарем дозу, але і збільшувати її, коли потрібно діяти тут і зараз. Пацієнти з великим стажем захворювання про це знають. Наприклад, якщо вам призначено для підтримуючої терапії приймати дві інгаляції вранці і дві ввечері, то в період задимленості ви можете додати ще дві інгаляції вдень. Або збільшити інгаляції до трьох вранці і трьох ввечері. Більшість препаратів можна збільшити без шкоди для здоров'я. Якщо цього робити не можна, лікар Вас про це попередить, коли буде виписувати ліки.

Рекомендується повністю відмовитися від фізичних навантажень на повітрі під час смогу. На тлі навантаження збільшується частота дихання і вентиляційна здатність легенів. У підсумку ви не зробитеся більш здоровим, а тільки нашкодите: у ваші дихальні шляхи потрапить набагато більше частинок диму. А ось в тренажерний зал можна сміливо йти. Але ви повинні бути впевнені, що кондиціонер проходить регулярне обслуговування. У кондиціонері є фільтри, ніякі шкідливі домішки вони не пропускають.

Особливо вразливі під час задимлення діти дошкільного віку і вагітні. У них слабкі дихальні шляхи, через це підвищується ризик будь-яких інфекційних захворювань. Якщо дитина раптом захворіла на застуду, коли в місті є запах гару, не поспішайте робити висновки: вона могла просто надихатися смогом, і у неї активізувалася умовно патогенна мікрофлора. Тому, знову ж таки, радимо просто посидіти ці дні вдома, якщо є така можливість.

Що радить робити МНС при задимленні

Краще перебувати в добре кондиціонованому приміщенні, оскільки кондиціонер не тільки охолоджує, але і фільтрує повітря, вловлюючи частинки гару, нагадує МНС.

При сильному запаху в будинку або квартирі закрийте всі вікна і прокладіть щілини вологими рушниками або будь-яким іншим текстилем — це перешкоджає попаданню диму в приміщення. Якщо душно і є необхідність тримати вікна відкритими, вивішуйте на гардини мокрі простирадла. Частинки пилу і гару будуть осідати на них.

Намагайтеся пити більше води, не вживати алкоголь, носіть одягкотрий продувається, не надягайте краватки і не затягуйте пояси і ремені.