Служба безпеки України відкрила кримінальну справу проти співробітників Національного банку, які працювали з Міжнародним детективним агенством Kroll. Ця компанія розкрила схему виведення 5,5 мільярдів доларів з "Приватбанку" його екс-власниками, одіозними дніпровськими олігархами Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим. Про це повідомляє "Слідство.Інфо" з посиланням на постанову Шевченківського суду Києва, що потрапила в розпорядження журналістів.

Нагадаємо, наприкінці 2016 року Національний банк України та Міністерство фінансів приймає рішення про націоналізацію «Приватбанку». Підприємство перебувало на межі краху з бюджетною дірою в 5,5 мільярдів доларів. З урахуванням того, що клієнтами «Привату» були 20 мільйонів українців, наслідки для національної економіки були б непередбачуваними. Дірку закривали за рахунок державного бюджету та міжнародної допомоги.

Потім Національний банк наймає міжнародне детективне агентство Kroll для аудиту «Приватбанку». Вибір був обумовлений всесвітньою популярністю компанії: Kroll розслідували випадки використання нервнопаралітичного газу під час війни у В'єтнамі, відтік капіталу з Радянського Союзу і Росії, махінації близькосхідних диктаторів.

Результати розслідування показали: Коломойський і Боголюбов через «липові» кредити виводили гроші з «Привату», а потім вкладали нерухомість і підприємства по всьому світу. Крім цього, відмиті мільярди олігархи витрачали на яхти і розкішне життя своїх сімей.

На підставі цих висновків, Національний банк України подав кілька позовів проти олігархів з наміром повернути виведені гроші. Крім того, той факт, що гроші виводилися з «Привату», підтверджує Федеральне бюро розслідувань, з подачі якого активи групи Коломойського були заарештовані в США. Також розслідуванням діяльності олігархів зайнялися в Ізраїлі та Швейцарії.

Буквально за рік до початку чергової фази тяжби у Високому суді Лондона, де НБУ виставив Коломойському і Боголюбову претензію майже на три мільярди доларів, Служба безпеки України відкриває кримінальну справу на співробітників НБУ. Нібито ті передали дані детективам Kroll, які були агентами російських спецслужб. І, за версією слідства, у розпорядженні Кремля опинилися дані співробітників СБУ, Міноборони і правоохоронців, які брали участь в антитерористичній операції на Донбасі.

Однак журналісти "Слідства.Інфо" звертають увагу на одну нестиковку: результати дослідження Kroll були представлені 16 Січня 2018 року. А СБУ відкрила справу аж 24 лютого 2021 року. Тобто до цього у спецслужб ніяких претензій ні до Нацбанку, ні до міжнародних аудиторів не було. А з'явилися вони лише за рік до ключового етапу розгляду позову в Лондоні.