У Дніпрі на заводі «Південмаш» досить тривалий час зберігається ракетне паливо – гептил. Через розгерметизацію однієї з цистерн з'явилася загроза екологічної катастрофи.

У заводу немає можливості оплачувати вміст цієї небезпечної речовини. Тому генеральний директор Сергій Войт вкотре звернувся за допомогою до центральної влади.

Відомо, що в 2016 році на тимчасове зберігання Міноборони передало «Південмашу» 95 тонн гептилу, в тому числі 37 тонн – некондиційного. На це держава обіцяла виділити кошти. Однак ні за один рік зберігання фінансування не було. Через що у заводу великі борги по зарплатах і податках. Люди звільняються.

На даний момент є велика загроза виникнення екологічної катастрофи. Оскільки цистерна з некондиційним гептилом ємністю 40 тонн розгерметизувалася.

Як зазначив Войт, у «Південмашу» немає можливості безпечно зберігати гептил, і тим більше утилізувати. Тому завод потребує фінансової підтримки з боку центральної влади.

13 жовтня 2021 року на підприємстві працювала комісія з питань безпечного зберігання та утилізації компонента рідкого ракетного палива (гептилу) на території Південмаш, повідомляє прес-служба підприємства.

До складу комісії, яку очолював перший заступник голови ДКА Володимир Бень, увійшли представники Мінстратегпрому, Дніпропетровського представництва генерального замовника ДКА, Державного космічного агентства, Південмашу, ДСНС, Дніпровської міської ради, Дніпропетровської ОДА, «КБ «Південне», Служби безпеки України.

Під час роботи комісія заслухала проблемні питання зберігання на території Південмаш кондиційного та некондиційного гептилу, ознайомилася з місцями його зберігання, вивчила документацію, розроблені раніше завдання та заходи, заслухала фахівців, обговорила та узагальнила пропозиції.

Комісія дійшла, зокрема, наступних висновків:

  1. Фактів аварійних витоків гептилу в місцях його зберігання Не встановлено.
  2. Існує реальна загроза виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, пов'язаної з витоком гептилу.

Комісія винесла рекомендації з приводу безпечного зберігання високотоксичних компонентів рідкого ракетного палива і безумовної утилізації їх некондиційної частини до 2023 року.

Результати роботи комісії будуть представлені на розгляд віце-прем'єр-міністру - міністру з питань стратегічних галузей промисловості України.