Торік у квітні сорокарічний Кирило Стежко майже місяць промучився з гастритом, про який навіть не підозрював. Спосіб життя сучасної людини з перекусами на ходу і неправильним харчуванням — далекий від нормального. Кирило не виняток. Після того, як його призначили виконробом на будівництві торгового центру, він мало там не ночував. Намагаючись не випасти з насиченого робочого ритму, їв хаотично, всухом'ятку, нервував через терміни здачі об'єкта. Масла у вогонь підлила і звичка курити на порожній шлунок. В результаті його так скрутило, що через пару днів гострого болю, який намагався знімати в домашніх умовах, довелося звернутися до лікаря. Крім гастриту, обстеження показало початкову стадію виразки шлунку.

Весняне загострення

Загострення хвороб шлунково-кишкового тракту в весняний період вважається традиційним. В цей час відбувається перебудова організму, він стає більш вразливим перед зовнішніми і внутрішніми факторами. Навіть невелике зниження імунітету і емоційне перевантаження в цей час можуть привести до гастриту, загострення виразкової хвороби, проблем з печінкою, нирками, кишечником. Грають роль коливання атмосферного тиску, Екологія, дефіцит вітамінів, емоційний стан.

Загострення може торкнутися будь-якого органу, але частіше на весну реагує шлунок: виникають болі, відчуття постійного голоду, посилюються печія, метеоризм, - говорить Яна Шаповалова, лікар-гастроентеролог вищої категорії «клініки сімейної медицини». - Гастрит шлунка - одне з найбільш поширених захворювань серед інших патологій травної системи. Від різних форм гастриту страждає більше 70 відсотків населення. Хронічний гастрит може перейти в виразкову хворобу, а потім в рак шлунка.

Часто хвороба виникає через бактерії хелікобактер. Потрапляючи в слизову оболонку шлунка, вона виділяє особливі речовини, які дратують слизову, викликають зміну рН стінок, що призводить до запалення. Гастритом можна заразитися, оскільки ця бактерія передається разом зі слиною, через поцілунки, погано термічно оброблений посуд.

- Одного разу оселившись в організмі, ця бактерія нікуди не зникає. Вона може проявлятися не так яскраво або незвичайним чином – алергією, порушенням функції травлення і навіть кашлем, — каже Яна Іванівна. - Виявити проблему зможе тільки фахівець за результатами аналізів і обстеження. Це надзвичайно важливо, оскільки все здоров'я прив'язане до кишечника. Та й все загострення беруть на чало від хронічних захворювань печінки, нирок, підшлункової, шлунка. Тому важливо своєчасно реагувати на будь-які тривожні симптоми, приділяти увагу профілактиці, стежити за гігієною рук, уникати стресових ситуацій, підвищувати імунітет, не забувати про вітаміни, стежити за харчуванням. Гастрит може викликати переїдання або недоїдання, неправильний режим прийому їжі. Негативно на шлунку відбивається недолік багатих клітковиною рослинних продуктів, рафінована і оброблена їжа, жирні і гострі соуси. Надмірне вживання алкоголю поступово руйнує шлунок, печінку, підшлункову. Безконтрольний прийом ліків теж шкідливий.

Тривожний симптом

Зазвичай загострення хвороб шлунково-кишкового тракту проявляється у вигляді печії, нудоти, тяжкості після прийому їжі і почуття переповнення шлунка.

Практично всі захворювання підшлункової залози супроводжуються сильним больовим синдромом. Його локалізація буває різною, в залежності від ступеня тяжкості і стадії розвитку хвороби. Людина може переплутати симптоми панкреатиту із захворюванням спини або нирок. Діагноз поставить тільки лікар.

Гастрит супроводжується постійною або періодичної болем в області сонячного сплетення відразу після їжі або при голодуванні. Серед симптомів-печія, блювота, відрижка, ранкова нудота, здуття живота, часте виділення газів, присмак жовчі і металу. Больові відчуття можуть супроводжуватися головним болем, запамороченням, частим серцебиттям. Змінюється колір калу, блідне шкіра і слизові оболонки очей. Іноді може виникати сильна спрага і підвищене слиновиділення.

Головна ознака при виразці шлунка - біль. Больовий синдром з'являється після їжі і проходить, якщо випити води. Перший час дискомфорт відчувається тільки після вживання солоних, гострих або пряних страв. Виключення їх з раціону призводить до загасання симптомів, людина вважає себе здоровою і не поспішає до лікаря. Однак незабаром проблема повертається.

Ще один симптом виразки шлунка - печія. Її нерідко супроводжує печіння або біль в області грудної клітини. Можуть додаватися: відрижка з кислим присмаком, нудота і позиви до блювоти, відчуття тяжкості в шлунку, підвищене газоутворення, здуття живота.

Виразкова хвороба часто поєднується з холециститом, жовчнокам'яною хворобою, захворюваннями кишечника.

Вітаміни для шлунка

Оскільки гастрит зараз діагностують не тільки у дорослих, а й у дітей, профілактикою варто зайнятися якомога раніше. Дотримуватися режиму прийому їжі, не відмовлятися від сніданку або вечері, їсти дрібно – потроху і частіше, довго не жувати жувальну гумку.

При появі перших симптомів запалення слизової оболонки шлунка потрібно мінімізувати, а краще взагалі виключити шоколад, каву, гостру і смажену їжу.

Рекомендується перевірятися на паразитні інвазії, які атакують травну систему. Важливі і вітаміни: A - для регенерації пошкоджених клітин; C і D – для зміцнення імунітету; PP – для регулювання вироблення шлункового соку. Нерідко у пацієнтів виникає потреба в додатковій порції фолієвої кислоти або вітаміну В12. Все це повинен призначати лікар.