Олігарх з Дніпра Ігор Коломойський, який втратив контроль над «Центренерго», зміг наостанок" вичавити "з держкомпанії ще 370 млн грн, стверджують «Наші гроші». Олігарх перепродував державним ТЕЦ вугілля, видобуте на державних шахтах, через фірму-"прокладку", прописану в перукарні, пише "міськрада" з посиланням на "Дніпро оперативний".

Про нову схему Коломойського з відбирання сотень мільйонів державних грошей повідомляє проект «Наші гроші» з Денисом Бігусом. Всього ж, за оцінками журналістів проекту, одіозний олігарх "надоїв" на «Центренерго» близько 3,5 млрд грн

Незважаючи на персональні санкції від уряду США і переслідування за виведення грошей "Приватбанку" і відмивання цих коштів в Штатах, в Україні олігарх Коломойський до останнього продовжує заробляти мільярди за рахунок держави, в тому числі - на енергетиці.

Зараз Ігоря Валерійовича "відсунули" від керівництва державним енергохолдингом «Центренерго». Як відомо, олігарх через "ручний" менеджмент взяв його під контроль влітку 2019 року, якраз після наддачної для нього перемоги Володимира Зеленського на виборах президента.

«Центренерго» - держпідприємство з багатомільярдним бюджетом, і Коломойський присмоктався до потоків з усіх боків, підкреслюють «Наші гроші». Понад півтора роки олігарх заробляв відразу на декількох напрямках: дешево купував у «Центренерго» електроенергію, а потім перепродував - з націнкою. При цьому дорого продавав на «Центренерго» російське вугілля. А ще - перепродував холдингу газ від напівдержавної "Укрнафти", знову ж таки-з націнкою.

Характерно, що «Центренерго» стало настільки цікавим для олігарха, що центральний офіс держпідприємства буквально вивезли в ліс, обнесли колючим дротом, протитанковими "їжаками" і поставили охорону, пов'язану з Коломойським, відзначають журналісти.

Навесні 2021 року центральна влада замінила лояльний олігарху менеджмент. Однак з'ясувалося, що вже в останній момент Коломойський через Своїх людей встиг реалізувати "схему", яка принесла близько 370 млн грн. За даними журналістів-розслідувачів, менеджмент «Центренерго» почав закуповувати українське вугілля у державних шахт, але не безпосередньо, а через фірму-посередника. Так, вугілля поставлялося через ТОВ «Укрвуглезбагачення груп», незважаючи на дію наказу Міністерства енергетики, що забороняє поставки вугілля через приватних посередників.

За даними журналістів Bihus.Info, всього за 2 місяці - січень-лютий 2021 року – «Укрвуглезбагачення груп» продала «Центренерго» близько 400 тис.тонн вугілля. Це вугілля компанія купувала у шахт в середньому за 1200 грн/тонна, а перепродувала «Центренерго» за середньою ціною 1640 грн/тонна. З урахуванням витрат на збагачення купленого вугілля орієнтовний заробіток фірми тільки за два місяці - 120 млн грн.

Водночас, за даними джерел Bihus.Info, в Міненерго, компанія не заплатила шахтам за поставлене вугілля близько 250 млн грн. З урахуванням цього боргу "заробіток" «Укрвуглезбагачення груп» міг скласти 370 млн гривень, кажуть журналісти.

Дуже пікантно, що «Укрвуглезбагачення груп» зареєстрована в... перукарні на околиці Києва. Як встановили журналісти, власницею фірми є 27-річна мешканка Черкас Анастасія Єрмолович. Вона продає власні картини в соцмережах, і раніше не займалася не тільки вугільним, але і ніяким іншим бізнесом.

"Ми знаємо, чия борода стирчить з цієї схеми", - іронізують журналісти. В рамках розслідування з'ясувалося, що батьки Єрмолович пов'язані з олігархом Ігорем Коломойським і є менеджерами у фірмах найближчих бізнес-партнерів олігарха.

Всього ж, згідно з підрахунками Bihus.info, схеми на «Центренерго» в період, коли держхолдинг очолював лояльний олігарху менеджмент, принесли Коломойському понад 3,5 млрд грн. З них, зокрема, близько 1,5 млрд грн Ігор Валерійович заробив на купівлі дешевої електроенергії і 500 млн - на продажу держхолдингу газу за завищеними цінами. "Чи настав тепер кінець "схематозам" Коломойського?" - задаються питанням журналісти.

Довідка. Державний холдинг «Центренерго» включає три теплові електростанції: Трипільську ТЕС (Київська область, м.Українка), Зміївська ТЕС (Харківська область, смт. Комсомольське, Вуглегірська ТЕС (Донецька область., Світлодарськ).