Серцево-судинні захворювання займають перше місце серед причин смерті в усьому світі. Ми зібрали найцікавіші і важливі факти про те, як зберегти здоров'я цього життєво важливого органу.

Спосіб життя впливає на здоров'я серця більше, ніж спадковість

Фізична активність, куріння, високий артеріальний тиск, діабет і високий рівень холестерину є більш істотними факторами ризику виникнення серцево-судинних захворювань, ніж генетика. До таких висновків прийшли португальські вчені, які провели масштабне дослідження і оприлюднили його в 2019 році.

У дослідженні взяли участь 1075 осіб у віці до 50 років. У 555 добровольців була діагностована ішемічна хвороба серця (ІХС), інші 520 здорових учасників увійшли в контрольну групу для порівняння результатів. Вчені оцінювали різні фактори ризику і виявили, що у 73% пацієнтів з ІХС були виявлені, принаймні, три з п'яти факторів ризику, тоді як в контрольній групі — у 31%. Ймовірність розвитку ІХС експоненціально зростала з кожним додатковим фактором ризику.

«Генетика вносить важливий внесок у ранній старт серцево-судинних захворювань, але її не слід використовувати в якості відмовки і говорити про неминучість хвороби. У нашій клінічній практиці ми часто чуємо, як молоді пацієнти із захворюваннями серця знаходять обгрунтування в своїй генетиці, сімейній історії. Але, як свідчать дані дослідження, ці молоді пацієнти часто курили, були фізично неактивними, мали високий рівень холестерину і високий артеріальний тиск», — розповів доктор Жоао А. Соуза (Joao A. Sousa), автор дослідження.

Здоров'я серця залежить від психічного здоров'я

Американські вчені з'ясували, що при депресії значно збільшується ризик розвитку небезпечного порушення серцевого ритму, що загрожує інсультом і серцевою недостатністю. Протягом 13 років лікарі спостерігали за 6600 громадянами США з різних етнічних груп. Середній вік учасників склав 62 роки, на час початку дослідження у них не було серцевих захворювань.

У людей, які приймали антидепресанти і мали найвищі показники при клінічному скринінговому тесті на депресію, ризик фібриляції передсердь був на 30% вище, ніж у учасників, які не відчували симптомів депресії і не отримували антидепресанти.

Ці результати підтверджують висновки попередніх досліджень, які продемонстрували тісний зв'язок між психічним здоров'ям і здоров'ям серця. Так, в 2015 році році було опубліковано дослідження, яке доводить, що люди з депресією та ішемічною хворобою серця (ІХС), піддаються підвищеному ризику передчасної смерті. Автори виявили, що депресія, яка з'явилася в будь-який момент після діагностики ІХС, подвоює ризик передчасної смерті.

Відмова від куріння може знизити ризик смерті від інфаркту на 70%

Дослідники Гарвардської школи медицини (Harvard Medical School) виявили переконливий зв'язок між ймовірністю смерті від інфаркту і попередньою відмовою від куріння у молодих людей.

Вчені розглянули історії хвороби 2072 осіб, які перенесли інфаркт у віці молодше 50 років. Палило тютюн приблизно половина з них. Було відомо, що 343 пацієнти кинули палити протягом року, який передував інфаркту. З'ясувалося, що у людей у віці до 50 років ризик смерті від першого інфаркту був нижче більш ніж на 70%, якщо вони кинули палити протягом попереднього року, показало дослідження.

«Ці абсолютно чіткі результати: серед молодих людей, які перенесли інфаркт, відмова від куріння була пов'язана з істотною користю. Ми виявили приголомшливий ефект цього заходу. Але, на жаль, ми виявили, що більшість молодих людей продовжує курити після інфаркту. Тепер стоїть серйозне питання - Як система охорони здоров'я, може допомогти їм кинути палити», - сказав Рон Бланкстейн (Ron Blankstein) з Гарвардської медичної школи, співавтор дослідження.

Хочете мати здорове серце? Їжте темний шоколад!

Він здатний знизити артеріальний тиск завдяки флавонолам, що містяться в ньому. Ці речовини підвищують рівень оксиду азоту в організмі, така дія розширює кровоносні судини, в результаті чого тиск знижується.

Також шоколад може також запобігти розвитку ішемічної хвороби серця. Один з основних факторів погіршення стану хворих - окислення холестерину. Ліпопротеїни низької щільності, до складу яких входить холестерин, прагнуть «прилипнути» до стінок артерій, що підвищує ризик виникнення серцевого нападу або інсульту. Флавоноли ж запобігають процес окислення. Досить включити 16 г гіркого шоколаду в свій щоденний раціон, щоб дещо зменшити окислення холестерину.

...і частіше спіть вдень

Фахівці з Університетської лікарні Лозанни (Lausanne University Hospital) вивчили зв'язок між частотою і тривалістю денного сну і ризиком ускладнень від серцево-судинних захворювань і виявили, що у любителів подрімати посеред дня є очевидні переваги.

Вчені спостерігали за 3462 людьми у віці від 35 до 75 років протягом більше п'яти років, виявивши, що ті, хто час від часу дрімав вдень (один-два рази на тиждень, від п'яти хвилин до години) на 48% рідше страждали від інфаркту, інсульту або серцевої недостатності, ніж ті, хто взагалі не спав вдень. Однак такий зв'язок не виникав при більшій частоті або тривалості денного сну. Автори також відзначають, що, хоча раніше і проводилися деякі дослідження про вплив денного сну на здоров'я серця, багато опублікованих раніше робіт не враховували частоту або тривалість такого сну. «Люди, які сплять вдень один або два рази на тиждень, мають більш низький ризик виникнення серцево-судинних захворювань, в той час як не було виявлено ніякого зв'язку при більш частому або тривалому сні в денний час», - відзначають автори.